top of page

Bronşit

bronsit-e1420118417160.jpg

Bronşit Nedir?

 

Bronşit, nefes borusunu akciğerlere bağlayan bronş tüplerinin iltihaplanmasıdır. Hassas bronş tüpleri mukus üreterek, solunum sistemini korur. Bronşiti olan kişide havanın ciğerlere geçişi zorlaşır, dokular tahriş olur ve daha çok mukus üremeye başlar. Bronşitin en yaygın belirtisi öksürüktür.

Nefes alma esnasında, burun kılları tozları, polenleri ve diğer hava partiküllerini filtreler. Burun kıllarını aşan yapıları bronşlaraki tüylü yapı karşılar. Ancak bazen mikroplar bu koruyucu tabakaları aşar ve hastalığa sebep olur.

 

Bronşitler akut veya kronik olabilir.

 

Akut Bronşit

 

Akut bronşit genellikle birkaç gün içinde iyileşir ancak öksürük, enfeksiyon geçtikten sonra haftalarca devam edebilir. Akut bronşite çoğunlukla, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına sebep olan virüsler sebep olur. Bu virüsler hava yoluyla yayılır. Virüs almış kişi öksürdüğünde veya ellerini yıkamadan eşyalara ve kişilere dokunduğunda, kolaylıkla virüs bulaştırabilir. Ayrıca, hava kirliliğine, sigara dumanına, tozlara ve polenlere maruz kalmak da bronşite sebep olabilir. Nadir olmakla beraber bakteriler de bronşit sebebi olabilir.

 

Akut bronşiti teşhis etmek için doktorunuz size semptomlarla ilgili sorular sorar ve bazı testler isteyebilir. Tedavinin içinde dinlenmek, bol sıvı almak, ağrı kesici ve gerekirse ateş düşürücüler olur. Ayrıca hava makinesiyle bronş açıcı kullanmak da gerekebilir. Durum virütikse antibiyotikler gereksizdir. Bronşite bakteriler sebep olduysa antibiyotik tedavisi gerekir.

 

Kronik Bronşit

 

Kronik bronşit, KOAH hastalığının bir çeşididir. İltihaplanan olan bronş tüpleri çok fazla mukus salgılar. Bu durum nefes almada güçlüğe ve öksürüğe sebep olur. Hastalığın en önemli sebebi sigara içmektir. Uzun süre hava kirliliği olan bölgelerde yaşamak, toz ve polene uzun süre maruz kalmak da kronik bronşite sebep olabilir.

 

Kronik bronşiti teşhis etmek için doktorunuz size semptomlarla ilgili sorular sorar, ciğerlerinizi dinler ve bazı testler isteyebilir. Kronik bronşit, uzun süreli bir hastalıktır, sürekli tekrarlamaya devam eder ve hiçbir zaman tam olarak iyileşmez. Eğer sigara içiyorsanız bırakmanız çok önemlidir. Tedavi, semptomları azaltmada önemlidir. Tedavi genellikle hava yollarını açmak ve bronşlardaki mukusu azaltmak için ilaç terapileri içerir. Ayrıca oksijen tedavisi de gerekebilir. Pulmoner rehabilitasyon programı günlük hayatınızda daha rahat etmenizi sağlayabilir.

Kronik Bronşit Belirtileri

 

  • Nefes darlığı

  • Akciğerlerden ses gelmesi

  • Halsizlik

  • Ateş

  • Sıcak basması

  • Göğüs hassasiyeti

  • Sinüzit

Kronik Bronşit (KOAH) Tedavisi

 

Hastalığın erken tanısı, tedavinin başarıya ulaşması için çok önemli. Bu nedenle sigara içen bir kişi bahsedilen şikayetlerden bir veya birkaçı ortaya çıktığı anda mutlaka uzman bir hekime başvurmalı. Çünkü erken teşhis ve belki bu aşamada sadece sigaranın bırakılması veya beraberinde eklenecek medikal tedavi ile bu ilerleyici ve akciğerleri sakat bırakan hastalıktan kurtulmak mümkün olabiliyor. Hastalık ilerleyip akciğerlerdeki harabiyet kalıcı ve geri dönüşümsüz olduğunda medikal tedavi ve destek ne kadar verilirse verilsin hastalarda tam bir tedavi sağlamak mümkün olamayabiliyor.

HASTALIKLAR
bottom of page