top of page
  • ergunkocer

B12 vitaminim düşük çıkmış.

B12 vitamini ölçümü yapılması rutin tarama testleri periyodik kontroller sporcu hamile gibi özel durumlar dışında sağlıklı olduğu kabul edilen kişilerde bile sıkça yapılmaya başlandı.

Bunda test maliyetlerinin uygun olması kadar hasta yakınmaları ile B12 düzeyleri arasındaki korelasyonun hekimler tarafından fark edilmesinde rol oynamaktadır.

Unutkanlık sabah uykudan kalkarken uykuya doyamamış yorgun olmak vertigo tarzı semptomlar tarif etmek bazen ellerde avuç içlerinde yanma hissi tarifi hekimleri B12 vitamini ölçümüne yönlendirmektedir.

B12 vitamini Hemopoetik sistem yani kemik iliğinde Kan hücresel elemanlarının hemde Merkezi sinir sistemi yani beyin omurilik ve periferik sinir sitemi için çok önemli bir ko-enzimdir. Bu gün birçok multivitamin preparatında siyanokobalamin olarak kullanıma sunulmaktadır.Mide asiti ve salgılarıyla karşılaştıktan sonra ince bağırsaklardan emilen bu vitamin. karaciğerde aktif hale gelmektedir.Bu basamaklardan birinde ortaya çıkan aksaklık kanda ölçüldüğünde eksik çıkmasına ve sonuçta kan hücrelerinde sayısal ve işlevsel yetersizlikle sinir sisteminde unutkanlık, denge bozukluğu, el ayak uçlarında hassas sinir uçlarıyla ve ısı basınç gibi algılayıcı reseptör düzeyinde işlevsel bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde laboratuvar testlerinde. 180-200 pg/ml normalin alt sınırı olarak. kabul edilir.Oysa bugün 400 pg/ml nin altında tutulduğunda eksikliğin başladığını gösteren bir. çok çalışma yayınlanmıştır. Diyabetik hastalar megaloblastik anemisi olanlar periferik nöropatisi olanlarda bu sınırlar 800pg/ml ye kadar çıkmaktadır.Diyabetik hastaların kullandığı Metformin etken maddeli ilaç üstelik vegan ve vejeteryan beslenmenin moda olmaya başladığı bu günlerde hayvansal ürünlerden sağlanamayan bu ihtiyacımızın kısa yoldan ağızda eriyen ve ağız mukozasından emilerek kana ulaşan ve görevini yapacağı organlara aktif olarak gidebilen metilkobalamin içeren ürünleri kullanarak temin edebiliriz.

Comments


bottom of page